Previous Shortlists & Judges

The judges of this prize are drawn from the field of literature and are writers, poets, editors, academics and curators.

2019
Winners: Nadra Mabrouk & Jamila Osman
Afua Ansong – Ghana
Mary-Alice Daniel – Nigeria
Inua Ellams – Nigeria
K. Eltinae – Nubian Sudan
Omotara James – Nigeria
Nadra Mabrouk – Egypt
Selina Nwulu – Nigeria
Emmanuel Oppong – Ghana
Jamila Osman – Somalia
Sherry Shenoda – Egypt

Judges
Matthew Shenoda (Chair)
Leila Chatti
Phillippaa Yaa de Villers

2018
Winners: Hiwot Adilow, Theresa Lola & Momtaza Mehri
Gbenga Adeoba – Nigeria
Hiwot Adilow – Ethiopia
Michelle Angwenyi – Kenya
Dalia Elhassan – Sudan
Nour Kamel – Egypt
Theresa Lola – Nigeria
Momtaza Mehri – Somalia
Cheswayo Mphanza – Zambia

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Malika Booker
Kwame Dawes
Diana Evans
Mahtem Shiferraw

2017
Winner: Romeo Oriogun
Leila Chatti – Tunisia
Kayo Chingonyi – Zambia
Saddiq Dzukogi – Nigeria
Yalie Kamara – Sierra Leone
Nick Makoha – Uganda
Rasaq Maliq -Nigeria
Kechi Nomu – Nigeria

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Kwame Dawes
Tsitsi Jaji
John Keene
Helen Yitah

2016
Winners: Gbenga Adesina  &
Chekwube O. Danladi
Gbenga Adesina – Nigeria
Victoria-Anne Bulley – Ghana
Mary-Alice Daniel – Nigeria
Amy Lukau – Angola
Ngwatilo Mawiyoo – Kenya
Chekwubi O. Danladi – Nigeria

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Chris Abani
Kwame Dawes
Safia Elhillo
Patricia Jabbeh Welsley

2015
Winners: Safia Elhillo & Nick Makoha
Safia Elhillo – Sudan
Inua Ellams – Nigeria
Nick Makoha – Uganda
Ngwatilo Mayiwoo – Kenya
Bernard Matmabo – Zambia
Hope Wabuke – Uganda

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Gabeba Baderoon
Malika Booker
Kwame Dawes
Warsan Shire

2014
Winner: Liyou Libsekal
Viola Allo – Cameroon
Inua Ellams – Nigeria
Liyou Libsekal – Ethiopia
Amy Lukau – Angola
Nick Makoha – Uganda
Vuyelwa Maluleke – South Africa

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Kwame Dawes
Kadija George
Daljit Nagra
Mpalive Msiska

2013
Winner: Warsan Shire
Peter Akinlabi – Nigeria
Viola Allo – Cameroon
Lena Bezawurk Gronland – Ethiopia
Kayo Chingonyi – Zambia
Chielezona Eze – Nigeria
Warsan Shire – Somalia

Judges
Bernardine Evaristo (Chair)
Sharmilla Beezmohun
Kwame Dawes
Karen McCarthy Woolf
Mpalive Msiska